Шляхом апостола Якова: днiпрянин на найпопулярнішому у світі паломницькому маршруті (ФОТО)

Жовті стрілки та зображення раковини гребінця — традиційне маркування Шляху святого Якова

Дніпрянин Андрій Бондик відправився у подорож – йому доведеться пройти один з найпопулярніших паломницьких маршрутів світу – Шлях апостола Якова, Ель Каміно де Сантьяго, який проходить через всю Іспанію. За переказом в місті  Сантьяго де Компостела знаходиться могила святого апостола Якова (детальніше про це ви можете прочитати у Вікіпедії).

Шлях апостола Якова

Інформаційний портал «Люди и события» буде публікувати історії нашого земляка про його подорож. Ось перший лист до нашої редакції, який ми отримали від пана Андрія:

«Дванадцять годин в дорозі (таксі-поїзд-таксі-літак-автобус) — і ми в Кракові. Звідси можна вже недорого долетіти до однієї з точок, звідки починається Каміно де Сантьяго — найпопулярніший в історії християнського світу паломницький маршрут. Це, якщо бути точним, — мережа паломницьких маршрутів, що проходять через Францію, Іспанію та Португалію. Каміно (це слово з іспанської перекладається як «шлях») можна почати в Парижі, Лісабоні, Іруні, Сен-Жані, Ов’єдо, Севільї або в будь-якому місті між цими точками та містом Сантьяго де Компостелла, що розташоване в північно-західній частині Іспанії, в Галісії.

Наш Каміно починається в місті Порто, що в північній Португалії. До Сантьяго йти пішки 260 кілометрів. Відповідно до церковного переказу, тіло апостола Якова, що лежало в човні, припливло з Палестини до галісійських берегів, де його знайшли на початку IX століття. Паломництво до гробниці святого набирає силу в X столітті. Цьому сприяла підтримка найбільшого чернечого ордену Європи — клюнійського. Між 1130 і 1140 роками було складено довідник «Шлях паломника в Сантьяго», відомий також як «Кодекс Калліста».  Це, фактично, перший в історії путівник. Подорож до інших святих місць,  Рима  та Єрусалима, була пов’язана з великими небезпеками, і тому саме шлях у Сантьяго стає наймасовішим паломницьким маршрутом протягом шести століть, до кінця Середньовіччя. Сюди приходять лицарські ордена тамплієрів і госпітальєрів. Одним з перших їхніх завдань була підтримка інфраструктури Шляху та охорона паломників.

Уздовж Шляху виросли величні храми, лікарні, ринки, монастирі. Апостол Яків не такий популярний у слов’янських землях, як, наприклад, апостоли Петро чи Андрій, проте нещодавно виявлені графіті свідчать про те, що вже за часів Київської Русі люди і з наших земель йшли в Сантьяго. «Господи помозі рабу своєму Сьомкові Нінославічу» та «Іван писав Завидович, ідя ко святому Якову» — свідчать написи, що відносяться до 12 сторіччя ( їх декілька років тому знайшли у двох французьких храмах). Зараз, звичайно, можна подорожувати без тих труднощів, які переживали наші предки: в Сантьяго є великий міжнародний аеропорт, ходять туди і автобуси, і потяги. Однак, паломництво — це не тільки кінцева точка. Мета паломництва — це і сам шлях теж. Рухаючись до святині, долаючи труднощі, ми маємо шанс змінитися. Під’їхавши до святині на комфортабельному лімузині, ми, швидше за все, залишимося тотожними самим собі. Тому аеропорт Сантьяго має дивну особливість — з нього вилітає набагато більше пасажирів, ніж прилітає туди — багато хто приходить пішки. Канонічно також подорожувати на велосипеді, на коні і в інвалідному візку.

Рік 2017 став рекордним. Кількість паломників до Сантьяго перевищила  300 000  чоловік на рік. Люди йдуть з усього світу. Я зустрічав на Шляху чилійців, південних африканців, новозеландців, корейців. З України поки паломників мало, але минулий рік дав їх приріст майже вдвічі. Позитивно на це впливає безвіз, а також поступова популяризація маршруту (українською вийшло вже дві книги про Каміно, під авторством Максима Беспалова і Дзвінки Матіяш). Сьогодні вирушаємо і ми. На північ, вздовж океану, до Сантьяго, до апостола Якова…»

Храм святого Ідельфонсо у традиційній португальській плитці Азулєжу

Статуя святого Якова у кафедральному соборі міста Порто

Кафедральний собор Порто, звідки починається Португальське Каміно

Нам важен твой комментарий! для "Шляхом апостола Якова: днiпрянин на найпопулярнішому у світі паломницькому маршруті (ФОТО)"

Оставь комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.